Признавам си! Много обичам да си „чопля“ нещо. Особено когато гледам телевизия или просто така, докато си шетам из къщи и ми пригладнее, а не знам какво ми се яде. Сигурна съм, че на много хора им се хрупат разни неща между основните хранения и когато искат да водят по-здравословен живот, този вид хапване автоматично отпада. Когато започнах да се интересувам от суровоядството преди няколко години, бях приятно изненадана от това, че в суровия свят думата „снакс“ не е мръсна дума 🙂 Напротив, снаксовете са елементът в менюто, който прави храненията по-забавни и разнообразни.
Ще споделя с вас двете ми любими рецепти за снакс – бирени семки и чипс от тиквичка.
Бирени семки
Това е един високо-протеинов микс (около 11 гр. протеин в 25 гр.), който е чудесна добавка за салати и супи, а също така може да се хапва и самостоятелно.
Продукти
1 1/2 ч.ч. (250 гр.) накисната за 1 час елда. Купувайте светло зелената елда, която е сурова, а не кафявата, която е бланширана.
3/4 ч.ч. (109 гр.) сурови, белени слънчогледови семки, накиснати за 4-6 часа
3/4 ч.ч. (106 гр.) белени тиквени семки, накиснати за 4-6 часа
5 с.л. (75 мл) тамари – или соев сос
2 ч.л. лук на прах
1 ч.л. чесън на прах
С тези продукти ще получите около 3 ч.ч. бирени семки (300 гр.)
Начин на приготвяне:
1. Изплакнете и отцедете много добре елдата, слънчогледовите и тиквените семки. Ако искате да се възползвате от всички предимства на тези семена, може да ги оставите да покълнат за 1 ден на светло място, като ги изплаквате поне 2 пъти през деня. Ще разберете, че семената ви са покълнали, когато им се появят малки опашчици. Но може да пропуснете покълването и да преминете директно към следващата стъпка.
2. В купа смесете всички подправки. Към така получената марината добавете семената. Разбъркайте много добре, докато се овкусят всички семена.
3. Разпределете върху 2 тавички на дехидратора, покрити със специалните незалепващи листове (моят дехидратор е Ескалибур). Сушете на 43 С за 8 часа или докато семките изсъхнат напълно.
* В случай, че не разполагате с дехидратор, може да покриете две тавички на фурната с хартия за печене и да сушите на най-ниската температура (около 50 С), на функцията с вентилатор. Разбърквайте периодично, за да се изсушат равномерно семената.
Готовите бирени семки могат да издържат 1 месец в добре затворен съд на стайна температура. Ако видите, че стават влажни и лепкави, може да ги сложите отново в дехидратора (фурната).

Чипс от тиквичка
Този лек, хрупкав чипс е направо пристрастяващ! Децата го обожават. Вие може да го направите леко или много лютив, като сложите чили на прах или пък добавите вашите любими подправки 🙂

Продукти:
2 бр. средно големи тиквички (около 340 гр. нарязани)
3 с.л. (45 мл) хубав ябълков оцет
2 с.л. (30 мл) зехтин
2 ч.л. Италиански подправки – розмарин, риган, червен пипер
1/2 ч.л. сол
Начин на приготвяне:
1. Нарежете тиквичката на кръгли парчета с дебелина 1.5 мм. За да ви се получат с еднаква дебелина и достатъчно тънки, най-добре използвайте специално ренде тип мандолина за нарязването. Сложете ги в купа.
* За този чипс съм използвала от тъмно-зелените тиквички, защото ми харесва тяхната тъмна кора, която контрастира чудесно и е приятно хрупкава, когато чипсът е готов. Но ако не можете да намерите от тях и светлите тиквички са Ок.
2. В малка купичка смесете оцета, зехтина, солта и подправките. Разбъркайте хубаво, за да се смесят добре съставките.
3. Изсипете маринатата върху тиквичките и ги „масажирайте“ добре с ръце, докато се овкусят равномерно.
4. Сложете чипса върху мрежата на дехидратора и сушете на 46 С за 8-10 часа или докато стане хрупкав.
Готовият чипс може да съхранявате за около месец в добре затворен съд. Но се съмнявам, че ще оцелее толкова дълго време 🙂
* И двете рецепти са взаимствани от една от любимите ми „сурови“ авторки Judita Wingall и нейната книга „GoingRaw“.

