
В края на миналата седмица пред мен се изправи предизвикателството да приготвя храна и напитки за съпруга ми Христо, на който предстоеше да участва в Ултрамаратона на Витоша. Сто километра планинско бягане в продължение на 12-13 часа, част от които през нощта. Въпреки, че Христо нямаше да бяга цялото разстояние и щеше да си почива, все пак да бягаш близо 40 км в пресечена местност си е истински подвиг, а за мен направо невъзможно. Няколко дни по-рано започнах да правя списък с познатите ми супер храни и търсех рецепти, в които да ги използвам. Трябваше да се съобразя и със специфичните нужди на организма през различните етапи на бягането.


Накрая избора ми падна върху супер мака барчета и две напитки. Рецептата за мака барчетата адаптирах от книгата Everyday Raw на един от любимите ми „сурови“ автори Matthew Kenney. Целта ми беше да комбинирам високо енергийни въглехидратни храни, които да дадат необходимия „заряд“ на тялото по време на изтощителното бягане. Мака коренът е известен със своето високо въглехидратно и белтъчно съдържание (60% въглехидрати, 10% белтъчини). Също така е богат на алкалоиди, минерали, магнезий и хранителни вещества като есенциални минерали (селен, калций, магнезий, желязо), мастни киселини включително Линолеинови, Палмитинови, Олеинови киселини и 19 аминокиселини. Южноамериканците използват корена за увеличаване на енергията, за облекчаване на физическата и психическата умора, за обогатяване на храната.
Другата рецепта, която приготвих беше шоколадова напитка със семена от чиа. Това, което знам за тези малки семенца е, че са известни още като „храна за бягане“. Това е една високоенергийна храна, която древните ацтеки са използвали при дълги преходи. Уникална е с високото си съдържание на мазнини и по-специално на Омега-3. Също така съдържа и бор, който спомага за придвижването на калция към костите. Когато се накисне в течност, чиата абсорбира водата и се превръща в желе. Така тя помага за поддържането на баланса на кръваната захар, което е много важно при продължителни физически натоварвания.
Целта на втората напитка, която приготвих беше да възстанови водния и солния баланс на тялото в края на бягането. За съжаление нямах селъри, което е естествен източник на соли и щеше да е идеално за възстановяването на изгубената чрез потта сол. Затова добавих накрая щипка хималайска сол в този сок.
Ето и рецептите:
Супер-Мака барчета
За барчетата
5 ч.ч. бадеми
1 ч.ч. кашу
2 ч.ч сироп от агаве
1/2 ч.ч. небелен сусам
3 с.л. мака на прах
1/4 ч.ч. стафиди
1 ч.л. настъргана кора от лимон
1/2 ч.ч ленено семе накиснато за поне 2 ч.
За шоколадовия сос
1/2 ч.ч. какаови зърна
1/2 ч.ч. агаве
1/4 ч.ч. какаово масло

Барчетата приготвих като смлях бадемите на финни трохи в кухненски робот. Към тях прибавих натрошеното кашу. Аз не го смлях, за да се усеща, а просто го начупих с нож на по-едри парченца. Прибавих и сусама, маката, лимонената кора, стафидите, накиснатото ленено семе. Накрая добавих сиропа от агаве и така се получи лепкаво тесто. Разтлах го на равен правоъгълен слой върху хартия за печене в тавата на фурната и го оставих да се изсуши за около 1-2 часа. След това го нарязах на равни парчета (барчета). На мен ми се получиха 21 броя, но си мисля, че ако бях разстлала тестото по-тънко и до ръба на тавата щяха да излязат около 30-тина броя. Всъщност не е необходимо барчетата да са много дебели, тъй като са много засищащи и дори по-малка порция е достатъчна. Когато ги нарязах, ги поставих отново върху хартия за печене, но този път върху решетката на фурната, за да могат да се изсушават от всички страни и продължих изушаването и през нощта и на следващия ден до следобяд (т.е. събират се почти 24 часа сушене). Да припомня само, че сушенето става на най-ниската температура на фурната около 40-42 С, в случай че не разполагаме с дехидратор с термостат. Аз проверявах периодично, като поставях ръка във фурната, за да съм сигурна, че не е станало прекалено топло. Не исках заради по-високата температура да разруша всички полезни качества на съставките, които бях използвала. Когато барчетата станаха готови приготвих и шоколадовия сос, като просто разбих какаовите зърна с агавето и кокосовото масло с пасатор до получаването на гладък гъст крем, който шприцовах отгоре им.
Шоко-чиа мляко
1 ч.ч. бадеми
1 ч.л. агаве
щипка сол
1 ч.л. кокосово масло
1 банан
2 с.л. чиа семена
1 с.л. счукани какаови зърна
Бадемите накисваме във вода за 4-6 часа. След това ги отцеждаме и пасираме с 3 ч.ч. филтрирана вода, добавяме агавето, солта и кокосовото масло. Млякото прецеждаме през тензух или торбичка за ядкови млека. Към вече прецеденото мляко добавих банана и какаовите зърна и пасирах още малко. Накрая добавих и чията.

Сок Зелена „Хидра“ – 500 мл.
5-6 средно големи ябълки
2 краставици
връзка магадноз
2 пръчки селъри
1 обелен лимон
Всичко се прекарва през сокоизтисквачка.

Много ми харесва тук, Мари!
Не е случайно, че се видяхме на курса!!!
ХаресвамХаресвам
И аз се радвам, наистина не е случайно 🙂
ХаресвамХаресвам